Simlock do Islandii czyli KennitalaFAQ.

‚Wszystkie osoby osiadłe w Islandii zarejestrowane są w Biurze Ewidencji Ludności i muszą posiadać numer ewidencyjny. Można powiedzieć, że numer ewidencyjny jest kluczem do islandzkiego społeczeństwa’.

Szczegóły na temat KENNITALA i wniosek o przyznanie nr o tu.
kenitala

A teraz FAQ

1. Czy do założenia konta potrzebuję Kennitala?
Odp. Tak. Również do uzyskania meldunku czy telefonu domowego posiadanie kennitala jest wymagane. Dzięki Tobie wiem też, że kennitala jest potrzebna przy zakupie sprzętu elektronicznego. Kupno czegokolwiek co posiada gwarancję nie powiedzie się bez nr kennitala.
-Chociaż różnie mówią, zerknij w komentarze. Nie mniej warto mieć kennitale.

2. Jakie dokumenty są niezbędne do wyrobienia kennitala?
Odp. Tak naprawdę tylko dowód osobisty/ paszport. Ksero jednego z dokumentów, nazwisko składającego wniosek no i sam wniosek. I już.

3. Kenitala stała a turystyczna. Co, jak, gdzie?
Odp. Kennitala tymczasowa a kennitala stała to dwie oddzielne rzeczy. Osoby, które mają kennitale(o czyli tak to się odmienia) turystyczną (ważną 3 msce) musza donieść, do Urzędu Ewidencji Ludności Þjóðskrá, umowę o prace (pracodawca wypełnia dokument) oraz muszą mieć meldunek stały. Po doniesieniu tych dokumentów kennitala jest stała. Jeśli ktoś nie ma pracy, może wykazać swoje dochody. Jeśli ma na koncie około 400.000 isk może składać wniosek o stałą kennitale, bo udowodnił, że jest w stanie się sam utrzymać. Jeśli nie ma tych pieniędzy, może dostarczyć oświadczenie innej osoby, która potwierdzi ze weźmie na swoje utrzymanie wnioskodawce.
Informacje świeże i sprawdzone, Pani Anna wszystkie sytuacje przerabiałam w ciągu ostatnich 2 miesięcy.

4. Czy konieczne jest osobiste wyrobienie kennitala?
Odp. Tak. No chyba, że masz klona albo bliźniaka, który ma Twój charakter pisma i świetnie potrafi się wczuć w rolę bycia Tobą. A tak zupełnie poważnie to niestety najpierw musisz wylądować na wyspie, żeby zająć się wyrobieniem kennitala.

5. Czy każdy pracodawca zajmuje się przydzieleniem kennitala swoim pracownikom?
Odp. Otóż nie. I to nie tak, że jak wszędzie zdarzają się wyjątki od reguły, po prostu pracodawcy nie mają takiego obowiązku, musisz być samodzielny jeśli chcesz zdjąć simlocka z Islandii. Oczywiście, że zdarzają się przypadki w których pracodawca zrobi to za Ciebie. Ale komu bardziej na tym zależy, hm?

Kennitala to taki trochę polski pesel, pierwsze sześć cyfr to Twoja data urodzenia, co z dalszymi cyframi? To chyba jakiś tajny kod bo nigdzie nie znalazłam o tym informacji.

Jeśli jesteś już na Islandii, masz obcykany temat na świeżo i zechcesz mnie poprawić albo dodać coś do tego wpisu to będę wdzięczna gdy się odezwiesz.
Natomiast jeśli masz jeszcze jakieś wątpliwości, pytania na które nie udzieliłam odpowiedzi, albo nie były one wystarczająco kompetentne, również będę wdzięczna za kontakt i postaram się zaspokoić Twoją potrzebę wiedzy.

Poznań to nie Islandia, a zdobywanie wiedzy o miłości na odległość nie należy do najłatwiejszych dlatego jeśli jesteś Polakiem na Islandii i chcesz zostać moim kompendium wiedzy to pogadajmy. A jak już dotrę tramwajem na Islandię to na pewno nie zapomnę o Twojej pomocy.

Standardowo coś co brzmi. 


6 thoughts on “Simlock do Islandii czyli KennitalaFAQ.

 1. Do zakupu sprzętu z gwarancją nie potrzeba kenitala tylko gdy go podasz podczas zakupu nie musisz kolekcjonować sterty paragonów. Drugi temat tymczasowej kenitali, mozna kupić na 3 miesiace w banku opcja dla ludzi którzy chcą pracować sezonowo i nie chcą się rejestrować. Po trzech miesiącach traci ważność pozdrawiam . A co do łatwiejszego dostępu do Islandji to powoduje ona coraz niższe zarobki i gorszy status życia.

  Polubienie

 2. Polecam zacząć od informacji za strony http://www.skra.is (można przełączyć język na angielski). Kennitala to numer ewidencyjny który jest nadawany każdemu kto o niego wnioskuje. Czym innym jest prawo do pobytu w Islandii. Bez meldunku na stałe masz prawo przebywać 3 miesiące (lub 6 jeśli szukasz pracy). Jeśli chcesz mieszkać dłużej jak 6 miesięcy musisz złożyć wniosek. Potrzebne do tego są różne dokumenty w zależności od osoby, np. dla dziecka oprócz dowodu musi być akt urodzenia (najlepiej wziąć wielojęzyczny żeby nie tłumaczyć – mniejsze koszta) , dla osoby która nie ma pracy a dołącza do małżonka musisz mieć akt małżeństwa (też najlepiej wielojęzyczny) i dowód że się utrzyma przez 3 miesiące (albo wyciąg z konta lub odpowiednie wysokie dochody małżonka). Prościej nie umiem wytłumaczyć ☺przechodziłam przez tą procedurę 4 miesiące temu. Pozdrawiam.

  Polubienie

   1. Jeszcze jedno ja zalatwiałam kennitale jednocześnie z wnioskiem o stały pobyt i trwało to prawie 11 tygodni dlatego ludzie wolą kupić kennitale przez bank bo trwa to parę dni. A jak sama już wiesz bez kennitali nie ma konta, bez konta nie ma wypłaty a bez wypłaty trudno się żyje ☺.

    Polubienie

 3. Kenital tymczasowy nie traci waznosci po 3 miesiacach. On jest przypisany do danej osoby i pozostaje. Ale mozna go przerobic na staly.

  W kenitalu dla osoby fizycznej zawsze jest nr 9 na koncu.

  Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s